Maltepe, İstanbul (0216) 417 80 36 surtemhaliyikama@gmail.com facebook instagram WhatsApp WhatsApp
Herkes halı yıkar, biz temizleriz !
Maltepe Halı Yıkama

Maltepe Halı Yıkama

Tarih: 2.4.2017 23:04:10 kategori: Lokasyonlarımız

Firmamız, Maltepe Halı Yıkama olarak Maltepe Bölgesindeki ikamet eden müşterilerimize Halı Yıkama ve Koltuk Yıkama hizmeti sunmaktadır. Ev dekorasyonunda önemli yere sahip olan halıların Ve Koltukların Temizliğini Derinlemesine Yapmaktayız.

Firmamız, Maltepe bölgesine de halı yıkama hizmeti sunmaktadır. Ev dekorasyonunda önemli yere sahip olan halıların seçiminde yapacağımız araştırmalar halı tercihini belirler. Tercih edilen ürünlerin daha kaliteli olması halının ömrünü uzatacaktır. El halısı kullandıkça renginin açılması ve güzelleşse de kullanılan 1. Sınıf halılarımızın rutubetten ve güveden korumadığımız takdirde eskime ve motiflerinde hasar meydana gelecektir.

Tamir edilen halıların yıkamasında çok dikkatli ve özenli davranmak gereklidir. Tamir işlemi gören halılara saçaklardan kesilerek eklenen parçalar olduğu için yıkama esnasında işinde uzman firmalar seçilmelidir. Mutlaka halı yıkama firmasına halının tamir ve işlem gördüğü bilgisi verilmelidir.

Halı tamirinin profesyonel bir usta tarafından yapılması önemlidir. Evlerimize özenerek aldığımız halılar sigara yanığı ya da benzeri maddelerle yandığında ciddi hasarlar meydana gelir. Oysa halıları küçük yanıklara gözden çıkartmak yerine tamir edilerek yeniden kullanıma hazır hale getirilmesi mümkündür. Halı bakımında özel el yapımı halı ve kilimlerin itina ile eski haline getirilmesi için uzman bir firmanın seçilmesi önemlidir. Yıllara yorgun düşmüş halılar, kenarı parçalanmış ya da eskimeden dolayı ortasında eskime medya gelen halıların yeni yapılmış halı gibi yeniden halı tezgâhlarına alınarak, saçakların eklenmesiyle eskiyen desenin aynısı yapılabiliyor. Titizlik isteyen bu işlerin biz en iyisiyiz diyen firmalar tarafından ustalıkla yapılabiliyor.

Halı neden tamir edilir. Halının dayanıklığını ve uzun ömrünü belirleyen yünün daha kalın ve dayanıklı olması halı ömrünün belirleyen en önemli etkendir. Yün kullanımında iki tür koyun ve keçi yünü kullanılmakla birlikte keçi yünü daha çok kişim üretiminde kullanılmaktadır. Halının saçağının ve yünün parlak olması da halıya ayrı değer katar. Halı boyasının kök boyası olması halıyı kullandıkça renginin açılmasında  ve daha uzun ömürlü olmasında ayrı bir yere sahiptir. Antik halılar halı tamir atölyelerinde yeniden kullanıma gelmesi için işlem görmesi gereklidir. İpek, Hereke, Bünyan, Isparta ve Ladik halıların hünerli ellerde bakım ve tamir olması ince bir sanat değeri taşır. Tarihi açıdan önemli bir değerdir. Orjinaline uygun materyal desenlerin gözetilerek hav atma ile tamir yapılacak halının dokuma işlemi tamamlanır.

Kaliteli halının enine giren çözgü teli 10 cm boyuna giren ilme, 10 cm sıra sayısı çarpımı 1 desimetre kare alandaki toplam ilmek sayısı ile ölçümlendirilir. Kısaca 1 desimetre karedeki düğüm sayısı kaliteli halıda daha fazla iken; ilmek sayısının az olduğu halıda 1 desimetrelik alanda daha az bulunmaktadır. Halıda ebat tel sayısı, sıra sayısı da desimetre ile hesaplama yöntemi ile bulunur.